Ks. dr Bogdan Stańkowski SDB wraz z dr Karoliną Kmiecik-Jusięgą z Akademii Ignatianum zapraszają do udziału w projekcie wydawniczym pt. Salezjańska Ars Educandi, którego celem jest refleksja nad systemem wychowawczym św. Jana Bosko z okazji zbliżającej się 200. rocznicy jego urodzin. Termin zgłaszania tematów upływa 30.06.2014, natomiast termin nadsyłania gotowych tekstów - 31.10.2014 r.
Informacje szczegółowe:
Szanowni Państwo
Zbliża się 200 rocznica urodzin Ks. Bosko. Jest to szczególna okazja, aby dokonać pewnego podsumowania działalności wychowawczej salezjanów w Polsce. Planowane obchody rocznicowe mogą stać się nowym impulsem do przemyśleń i refleksji nad nowymi wyzwaniami stojącymi przed wychowawcami, którzy inspirują się Systemem Prewencyjnym ks. Bosko.
Zapraszamy wszystkich Państwa - Salezjanów, Siostry Salezjanki, Pracowników naukowych do współpracy, na rzecz poszukiwań naukowo-badawczych z zakresu Salezjańskiej Ars Educandi. Zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi dociekaniami i koncepcjami naukowymi, wynikami badań własnych bądź przeprowadzanych w ramach projektów badawczych. Zależy nam, by publikacje miały charakter naukowy i oscylowały wokół działalności wychowawczo-resocjalizacyjnej salezjanów, dzieł salezjańskich oraz przedstawiały znaczące i zasłużone postaci Salezjanów, których praca na trwałe wpisała się do historii pedagogiki lub innych nauk społecznych i humanistycznych.
Proponujemy następujący obszar tematyczny:
- Zagadnienia wychowania salezjańskiego w oratorium
- Salezjańska katecheza
- Profilaktyka i wychowanie w szkole salezjańskiej
- Salezjański wolontariat i misje
- Działalność Salosu, Saltromu, świetlic środowiskowych
- Salezjańskie ośrodki wychowawczo-resocjalizacyjne
- Liturgiczna Służba Ołtarza w kontekście pedagogicznym
- Salezjańskie zaangażowanie w muzykę i inne dziedziny sztuki
- Nowe formy pracy z młodzieżą trudną, w oparciu o zasady systemu prewencyjnego
- Znaczące postaci Salezjanów - ich działalność pedagogiczna, resocjalizacyjna, wkład w rozwój polskiej nauki i kultury
Nadsyłane prace powinny mieć charakter rozdziału w monografii naukowej, mogą być stricte teoretyczne, koncepcyjne lub empiryczne. Nie mogą być nigdzie wcześniej publikowane. Mile widziane prace w językach obcych (angielski, niemiecki, francuski, włoski). Objętość: ok. 20 tyś. znaków, czyli pół arkusza wydawniczego. Publikacja będzie punktowana i recenzowana przez dwóch niezależnych profesorów.
Artykuły mogą mieć następujący układ:
- Wprowadzenie, nakreślenie celu
- Scharakteryzowanie problemu badawczego, sytuacji problemowej - palący problem do rozwiązania
- Ewentualne tezy
- Metodyka, analiza, interpretacja materiału badawczego
- Propozycje wyjścia naprzeciw problemom rodzącym się w poszczególnych kontekstach pracy salezjańskiej, nowe rozwiązania
- Wnioski, postulaty
- Bibliografia
- Abstract
Prosimy o nadesłanie propozycji tematów do 30 czerwca 2014 roku. Termin nadsyłania artykułów: do 31 października 2014 roku.
Prosimy o przysyłanie propozycji tematów oraz artykułów w wersji elektronicznej na jeden z podanych adresów:
ks. dr Bogdan Stańkowski; e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr Karolina Kmiecik-Jusięga: e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wymogi edytorskie (spełnienie wymogów edytorskich jest warunkiem koniecznym, aby praca mogła zostać przyjęta do recenzji):
a) tekst w programie Word
b) objętość tekstu min. 20 tyś. znaków wraz ze spacjami i przypisami dolnymi (pół arkusza).
c) wszystkie marginesy: 2,5 cm.
d) w tekście nie należy stosować wyróżnień, podkreśleń, pogrubień, niepotrzebnych spacjowań.
e) wcięcie pierwszego wiersza: 1
f) czcionka: Times New Roman 12pkt, odstęp między wierszami 1,5.
g) bibliografia alfabetyczna na końcu artykułu
h) streszczenie w j. polskim i abstrakt w j. angielskim (max 800 znaków każde).
i) słowa klucze po polsku i po angielsku (max. 8 słów).
j) wymagana jest krótka nota na temat autora: tytuł naukowy, zajmowane stanowisko, ośrodek naukowy – uczelnia, funkcja, obecne zainteresowania.
Sposób tworzenia przypisów:
k) Artykuł z czasopisma: J. Krokos, W poszukiwaniu istoty prawdy, „Studia Philosophiae Christianae” 1998, nr 1, s. 25-41.
l) Książka: Z. Krasnodębski, Postmodernistyczne rozterki kultury, Oficyna Naukowa, Warszawa 1996, s. 54.
m) Artykuł z dzieła zbiorowego: P. Mazurkiewicz, H. Skorowski, Kościół wobec przemian w Polsce, w: Wolność w prawdzie, red. S. Skobla, Wydawnictwo ?, Łódź 1997, s. 62.
n) Zasoby internetowe: R. McGhee, Intuit and Norsemen, w: http://www.civilization.ca/cmc/40.htm (data dostępu: 10.03.2012).
- o) Jeśli tekst jest tłumaczeniem: H. Jonas, Religia gnozy, tłum. z j. ang. M. Klimowicz, Wydawnictwo Platon, Kraków 1994, s. 23.
p) Kolejne cytowania: proszę używać skróconych form z zaznaczeniem np. dz. cyt., tamże, tenże.
Prosimy, aby Państwo stosowali się do powyższych wymogów, gdyż w znacznym stopniu ułatwi to pracę związaną z przygotowaniem publikacji do druku.
Dziękujemy i zachęcamy Państwa do współpracy!
Ks. dr Bogdan Stańkowski, Akademia Ignatianum Kraków
Dr Karolina Kmiecik-Jusięga, Akademia Ignatianum Kraków